Dan sjećanja na holokaust - il Giorno della Memoria

Autor: Ivo Mazzieri-Sanković, 27. 1. 2021.

26.i 27. siječnja učenici 7.razreda i njihov razrednik obilježili su Dan sjećanja na holokaust tijekom sata razrednika i sata Hrvatskog jezika. Na satu Hrvatskoga jezika obradili su ulomak iz romana  Dječak u prugastoj pidžami, a na satu razrednika su pogledali kratak prigodni film i pogledali prezentaciju o Danu sjećanja na holokaust. Učenici su obilježili ovaj dan i na nastavi talijanskog jezika, pogledali su kratke video uratke o životu Anne Frank i pročitali ulomak iz njenog dnevnika.

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Ovaj se dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj dan 1945. Crvena armija oslobodila je 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj. Tog se datuma ovaj Dan sjećanja obilježava i u Republici Hrvatskoj.

Hrvatska je u studenome 2005. postala stalnom članicom Radne skupine za međunarodnu suradnju na području obrazovanja, sjećanja i istraživanja o holokaustu, a pojačana je osobito obrazovna djelatnost u tom smislu.

Il 26 e il 27 gennaio, gli allievi della 7 classe e il loro capoclasse hanno celebrato il Giorno della Memoria  durante le ore di capoclassato e di lingua croata. Nel corso della lezione di lingua croata, hanno elaborato un passo del romanzo Il ragazzo con il pigiama a righe e durante la lezione di capoclassato hanno guardato un breve film e la presentazione riguardante il Giorno della Memoria. Gli allievi hanno inoltre ricordato questa giornata durante la lezione di lingua italiana guardando un breve video sulla vita di Anne Frank e leggendo un passo dal suo diario.

La Giornata della commemorazione dell'Olocausto e della prevenzione dei crimini contro l'umanità è una ricorrenza internazionale durante la quale vengono commemorate tutte le vittime dei regimi nazisti durante la Seconda guerra mondiale.

Questo giorno viene celebrato in tutta Europa e nella maggior parte dei paesi europei la data della commemorazione è il 27 gennaio. In questo giorno, nel 1945, l'Armata Rossa liberò 7.500 prigionieri lasciati dai nazisti nel campo di concentramento di Auschwitz, a Oświęcim, in Polonia. In questa data, la Giornata della Memoria viene celebrata anche nella Repubblica di Croazia.

Nel novembre del 2005 la Croazia è diventata membro permanente del Gruppo di lavoro per la cooperazione internazionale nel campo dell'educazione, della memoria e della ricerca sull'Olocausto, ed è stata particolarmente rafforzata l'attività educativa a questo riguardo.

Vedran Laković, l'insegnante titolare della VII
Barbara Fatur Juretić, l'insegnante titolare della V

« Svibanj 2024 »

Ispis statistike od 30. 5. 2014.